tracking

Kā uzbūvēt koka mājiņu trusim

Arvien vairāk cilvēku izvēlas savu mājsaimniecību papildināt ar trušiem. Bet ja jau savā saimē esat uzņēmuši trusi, būs tikai saprātīgi, ja sarūpēsim pašam savu koka mājiņu. Bet pirms ķerties pie būvniecības, nedaudz aplūkosim arī teoriju. Pēc atrašanās vietas, var izdalīt divu veidu mājiņas:

  • iekštelpu;
  • ārtelpu.

Iekštelpu mājiņas, patiesībā, var uzskatīt par būrīšiem, kuros izkaisīti pakaiši, izveidota guļamvieta un barotava, kā arī pievienota dzeramā ūdens pudele. Šo mājiņu mērķis ir sniegt trusim mitekli naktīs vai mūsu prombūtnes laikā, tādējādi parūpējoties, ka tas nenodara kādus bojājumus. Ārtelpu mājiņas parasti ir lielākas un masīvākas konstrukcijas, un tās paredzētas, lai trusis varētu atrasties ārā un savas dienas pavadīt ar zināmu brīvības sajūtu. Mājiņa veidota, lai trusis varētu brīvi pārvietoties arī pa zemi, vienlaicīgi parūpējoties par tā pilnīgu drošību. Ņemiet vērā, ka šajā blogā aprakstītās mājiņas nav paredzētas, lai tajās sapārotu trušus, kā arī tās nav paredzētas trušu audzēšanai – šādiem nolūkiem paredzētas citas konstrukcijas. Bet nu, ķeramies pie darba.

Nepieciešamie palīglīdzekļi

Soļi 1: ĀRTELPU MĀJIŅAS DIZAIN

Ārtelpās esoša trušu mājiņa jāveido divos līmeņos: pirmajam, jeb zemes līmenim, nav grīdas, lai trusis varētu izbaudīt dārza zālienu. Pie tam, mājiņa jāveido ar riteņiem, lai nepieciešamības gadījumā to varētu pārvietot, piemēram, lietus laikā uz kādu sausāku vietu. Mājiņā jāparedz arī rampa, kas savienotu pirmo līmeni ar otro līmeni, kā arī ir jānodrošina fiksēšanas mehānisms, kuru izmantot mājiņas pārvietošanas gadījumā, lai parūpētos, ka trusis no otrā līmeņa nenokrīt lejā. Patiesā truša “māja” būs augšējais līmenis – tajā būs plaša grīda ar slēgtu nodalījumu, kur trusis var patverties no apkārtējās pasaules. Tikmēr pirmajam līmenim ir jābūt ieskautam ar metāla sietu, kas pasargās trusi no plēsēju uzbrukumiem, kā arī parūpēsies, lai trusis neaizmūk. Augšējais līmenis balstās uz četrām galvenajām statnēm, un tā grīda ir aprīkota ar lielu režģi, savukārt jumts jāveido tā, lai to var pacelt uz augšu un nepieciešamības gadījumā būtu iespējams iztīrīt mājiņas iekšpusi vai izņemt trusi. Tāpat mājiņas sānos jāizvieto divi rokturi, ar kuru palīdzību to varētu pārvietot. Ārtelpu mājiņas izmērs būs aptuveni 100 × 50 cm un tās augstums būs 110 cm, tai skaitā ar slīpo jumtu.

Kā uzbūvēt koka mājiņu trusim

Soļi 2: BŪVNIECĪBA

Mājiņas konstrukcija ir veidota no dažāda izmēra priedes dēļiem un 20 mm biezas finiera (vai līdzvērtīga materiāla) plāksnēm. Būvniecība jāsāk ar stingras aizmugurējās sienas izveidošanu, pie kuras no ārpuses jāpieskrūvē divas vertikālas statnes, kas tad būs aizmugurējās kājas. Pie šīm kājām, zemes līmenī, katra savā pusē, jāpieskrūvē divas līstes, kas priekšpusē jāsavieno ar trešo līsti – tādējādi izveidosies taisnstūrveida rāmis, kas iezīmēs mājiņas izmēru. Šī rāmja priekšējos stūros jānostiprina atlikušās divas statnes, izveidojot konstrukcijas priekšējās kājas.

Soļi 3: OTRAIS LĪMENIS

Augšējā līmeņa grīdai ir jābūt piestiprinātai tā, lai sezonas beigās to varētu izņemt un notīrīt. Rampas savienojuma vietai ir jābūt ar paceltu malu, lai uz grīdas izkaisītās smiltis netiktu iznēsātas no mājiņas. Lai sniegtu trušiem zināmu privātumu, augšējā līmenī no 8mm finiera plāksnēm nepieciešams izveidot arī nelielu, slēgtu telpiņu ar tikai viena ieeju tajā. Arī šī zona jāveido tā, lai nepieciešamības gadījumā to būtu iespējams izņemt. Sānu sienas ir jāveido no priedes dēļiem (vai plāksnēm), pieskrūvējot dēļus pie galvenajām statnēm un perimetra līstēm. Tikmēr ceturtā siena, tiks aizklāta tikai daļēji – tikai pirmā līmeņa augstumā. Atlikušajā daļā, tā jānoklāj ar stiepļu sietu. Sieta vienā vietā nepieciešams izveidot atveri, izgriežot metāla sietā kvadrātu. Tāpat nepieciešams izgriezt vēl vienu, nedaudz lielāku kvadrātu, kas, aprīkots ar atsperes aizbīdni, kalpos kā durvis.

Kā uzbūvēt koka mājiņu trusim

Soļi 4: PIRMAIS LĪMENIS

Pirmo līmeni atbalsta četras kājas, kas saskaras ar zemi. Trusis no mājiņas otrā stāva lejā var nokāpt pa rampu, kas tad darbojas kā kāpnes. Kad mājiņa tiek novietota uz zāles, tā trusim sniegs iespēju pārvietoties pa zemi. Protams, visapkārt mājiņai ir jābūt uzstādītam drošības žogam. Tāpat vienā no mājiņas šaurajām pusēm ir jābūt uzstādītiem riteņiem, lai nepieciešamības gadījumā mājiņu varētu pārvietot.

Soļi 5: JUMTS

Stingri pieturot mājiņas konstrukciju, nostipriniet pie tās sienām jumtu, kas izgatavots no priedes finiera loksnēm. Mājiņas jumtam jāparedz divas slīpās puses, kas aprīkotas ar eņģēm, ļaujot abas puses pacelt pilnībā uz augšu. Tāpat jāizveido koka statīvs, kas ļautu nofiksēt jumtu atvērtā stāvoklī. Visbeidzot, jumta virsma jāaizsargā un jāpārklāj ar pašlīmējošajām bitumena plāksnēm vai ar asfalta šindeļiem, kurus nofiksē pienaglojot.

Kā uzbūvēt koka mājiņu trusim

Soļi 6: NOSLĒGUM

Kad viss ir pabeigts, mājiņu no ārpuses nepieciešams apstrādāt ar vasku. Bet no iekšpuses mājiņu atstājiet neapstrādātu, jo truši mēdz grauzt koka konstrukcijas. Uz paceltās grīdas varat izkaisīt pakaišus, bet privātās istabiņas grīdu varat noklāt ar salmiem. Tāpat uz priekšējā režģa nepieciešams izvietot nelielu dzeramā ūdens pudeli. Mājiņas apkope balstās uz regulāru tīrīšanu, kā arī eņģu un riteņu apstrādi ar WD-40 Multi-Use Product.

UZBŪVĒT KOKA MĀJIŅU TRUSIM PAŠA SPĒKIEM IR VIENKĀRŠA!

Ja rūpīgi izlasījāt visus augstāk minētos punktus, tad šis darbs vairs nav problēma. Uzbūvēt koka mājiņu trusim ir vienkārša un tas neprasa lielas pūles, ja vien jums pie rokas ir pareizie instrumenti un līdzekļi.

Atruna

Šos aprakstītos un demonstrētos WD-40 produktu pielietojuma veidus uzņēmumam WD-40 ir ieteikuši paši lietotāji. Uzņēmums WD-40 nav šos veidus testējis, līdz ar to šie pielietojuma veidi nav uzskatāmi par oficiālām rekomendācijām. Lietojot jebkuru WD-40 produktu, pirmkārt, jāņem vērā mērķis, kam tas paredzēts. Vienmēr sekojiet līdzi instrukcijām un brīdinājumiem, kas rakstīti uz produkta iepakojuma.

Saistītās pamācības

Sazinieties ar mums

SIA „GETZ NORDIC“ Dēļu iela 4 Rīga LV-1004

© 2021 WD-40 Company