Dārza instrumentu glabāšana un apkope. Ceļvedis.

Dārza instrumentu glabāšana ir vienkāršs un reizē izaicinošs darbs. Jo lielākie ienaidnieki gan metāla, gan koka darba rīkiem var būt skābeklis un ūdens. Lai arī ūdens un skābeklis ir visas dzīvības pamatā, tie mūsu mājās ienes arī korozijas un rūsas draudus.  Tie var kaitēt visam, kas ir no metāla, arī dārza instrumentiem. Darba rīki bieži ir nolikti “pārziemot” kādā nomaļā būcenī un tiek lietoti tikai tad, kad rodas vajadzība. Un nav patīkami, ja gribam apgriezt krūmus, bet secinām, ka reiz tik asās dārza šķēres kļuvušas neasas, bet uzgriežņu atslēga sarūsējusi.

Tāpēc svarīgs jautājums katram meistaram – kā novērst rūsu un koroziju. Esam izveidojuši nelielu ceļvedi – dārza instrumentu glabāšana un kopšana to ilgākai lietošanai.

GlabāšanaDārza instrumentu glabāšana un kopšana

Dārza instrumentu glabāšana un kopšana ir svarīgs noteikums, lai tie kalpotu ilgi un palīdzētu jums dārza un mājas darbos.

Ne uz grīdas

Ir svarīgi uzglabāt dārza instrumentus tālāk no grīdas, jo cementa vai koka grīdas bieži vien kļūst mitras. Ilgākā laika posmā tas dārza instrumentiem var kaitēt. Mazākās telpās labākais risinājums ir instrumentus turēt uz āķiem pie sienas. Tad dārza instrumentu glabāšana būs ne tikai droša, bet tiem arī varēs viegli piekļūt.

Sausa vide

Katra slēgta telpa var būt pakļauta mitrumam, tāpēc darba rīki no tā jāsargā. Mazākos instrumentus var glabāt speciālās darba rīku kastēs vai metāla futlāros. Savukārt elektroinstrumentus no gaisa mitruma pasargās, ja glabāsi tos oriģinālajos iepakojumos.

Var arī nopirkt speciālas mērierīces temperatūras un klimata kontrolei, lai dārza instrumentu glabāšana būtu droša. Labs risinājums, lai gaiss būtu vēss un sauss, ir t.s. gaisa sausinātāji.

Profilakse ir labākais līdzeklis

Dārza instrumentu glabāšana būs efektīvāka, ja pirms nolikšanas uz ilgāku laika periodu tos rūpīgi apstrādāsi. Katru metāla darba rīku vajag kārtīgi notīrīt ar sausu lupatiņu, lai uz tā nepaliek ne mitrums, ne netīrumi. Pirms noglabā, ļauj tiem nožūt svaigā gaisā un tad katru nopūt ar pretrūsas līdzekli, un arī šajā gadījumā tā ir universālā eļļa WD-40. Tā eļļojošās īpašības aizsargās asmeņus un citas metāla detaļas no mitruma, aizkavējot rūsas rašanos.

Kā zināms, WD-40 ir ap 2000 pielietojuma veidu, un instrumentu aizsargāšana no rūsas ir viens no tiem: https://www.youtube-nocookie.com/embed/eOvxstUFme4

Uzturēšana un kopšana

Parasti lielāko laika daļu dārza instrumenti stāv noliktavā, jo visbiežāk tie vajadzīgi tikai konkrētiem sezonas darbiem. Piemēram, lapu pūtēji rudenī, ziemas darba rīki ziemā un citi darba rīki pavasarī un vasarā. Labs ieteikums mazākiem darba rīkiem ir piepildīt lielu podu ar tīru zemi un nopūst virskārtu ar WD-40.  Ielikt podā instrumentus, kas pakļauti korozijai vai rūsai, un vēlāk tos būs arī vieglāk notīrīt. Viss, kas jādara, jāizvelk pods ar instrumentiem no glabātavas un jānotīra instrumenti ar tīru drāniņu. Pods ar zemi pat kalpos kā sava veida instrumentu turētājs.

Asmeņu asināšana

Aso darba rīku kopšana un uzturēšana prasa daudz pūļu. Bet tas ir tā vērts, jo nevienam dārzniekam nepatīk, ja, piemēram, dārza šķēres negriež.

Lielākiem instrumentiem labs risinājums ir speciāla vīle, kas pieejama darba instrumentu veikalos. Tās nopērkamas arī ar ērtiem rokturiem, lai instrument varētu pienācīgi uzasināt.

Mazāku instrumentu asināšanai noderēs dimanta slīpakmeņi. Ar tiem varēs gan uzasināt, gan mazliet veidot formu – spicāku un asāku.

Knaiblēm, šķērēm un citiem rīkiem ar vairākām kustīgām daļām iesakām pienācīgi veikt eļļošanu, izmantojot WD-40, lai kustīgās detaļas neierūsē un labi funkcionē.

Koka instrumenti

Arī koka instrumenti ir pienācīgi jākopj, lai tie kalpotu ilgi, neplaisātu un nesāktu pelēt. Pirmkārt, tie jānotīra ar raupju birsti, noberžot netīrumus un dubļus, kas piekaltuši. Koka rokturus var uzmanīgi noberzt ar smilšpapīru, lai plaisas nekļūtu lielākas. Tāpat kā citu materiālu darba rīkiem arī koka instrumentiem kaitīgs ir ūdens, mitrums viegli var iekļūt kokā caur plaisām. Labs veids, kā pasargāt arī koka instrumentus, ir tos dāsni nopūst ar WD-40. Veidosies tāda kā eļļaina aizsargkārta, kas pasargās no mitruma.

Elektroinstrumenti

Elektroinstrumentu kopšana ir vissarežģītākā, jo var gadīties, ka tiem jānomaina kādas nodilušās detaļas un tad bez speciāla veikala (un dažreiz arī meistara) neiztikt. Un, protams, pirms tos nolikt plauktā līdz nākamajai sezonai, ieeļļo to kustīgās daļas ar WD-40.

Rūpējies

Sapratne, kā rūpēties un glabāt dažādus dārza un citus instrumentus, ievērojami var paildzināt to kalpošanas laiku. Liels palīgs šajā procesā ir WD-40 – šī multifunkcionālā līdzekļa lietošana aizkavēs rūsu un ļaus darba rīkiem būt vienmēr labā tehniskā stāvoklī.