Dārza instrumentiem nepieciešama regulāra apkope, vēlams pēc katras lietošanas reizes. Jāatceras, ka tie ir rūpīgi jānotīra, it īpaši sagatavojot tos uzglabāšanai ziemas sezonā. Dārza darbi tiek paveikti efektīvāk izmantojot tīrus instrumentus, nemaz nerunājot par to, ka tīru dārza instrumentu lietošana ir vieglāka un tie kalpo daudz ilgāk. Jautājums – kurus instrumentus ir jātīra? Atbilde ir vienkārša. Jebkurš rīks, kurā ir skrūves, uzgriežņi, ķēdes un / vai asmeņi, būs jāapkopj regulāri. Nedrīkst aizmirst, ka runa ir arī par dzīvžogu šķērēm, mehāniskajām pļaujmašīnām, cirvjiem un daudz ko citu.

Šeit ir apkopoti daži vienkārši soļi, kurus varat izmantot, ja ir nepieciešama dārza instrumentu tīrīšana un lai tie kalpotu ilgāk un efektīvāk.

Savāc vienuviet visus savus ieročus

Šeit ir uzskaitīti visi tie palīglīdzekļi, kuri būs nepieciešami dārza instrumentu apkopei:

Tīrīšanas līdzekļi: dārza šļūtene, mazgāšanas līdzeklis, vecas lupatas un dvielis, sūklis, smidzinātājs

Tīrīšanas rīki: birste, tērauda vilna, stiepļu birste, vidēja biezuma smilšpapīrs

Eļļošana: smērviela, lai notīrītos instrumentus pasargātu no mitruma, rūsas un korozijas

Drošības aprīkojums: acu aizsargbrilles, cimdi un sejas maska

  1. solis – dārza instrumentu tīrīšana

Pirmais dārzkopības rīku tīrīšanas solis ir atbrīvoties no visiem netīrumiem, kuri uz tiem ir uzkrājušies. Augu sulas un netīrumi, kas palikuši uz dārza instrumentiem, var izplatīt nezāles, kā arī vairākas ar augsni saistītas slimības. Netīrumi arīdzan piesaista mitrumu un notur to, kas noved pie ātras rūsas izplatīšanās. Ja jūsu dārza instrumentiem ir kustīgas detaļas, pirms tīrīšanas pārliecinieties, ka vispirms izjaucat tos. Izmantojot stiepļu suku, notīriet netīrumus un rūsu no visām metāla virsmām. Dziļākas rūsas noņemšanai varat izmantot tērauda vilnu. Ja instrumenti ir lieli, varat izmantot arī vidēja biezuma smilšpapīru. Pārliecinieties, ka rūpīgi izžāvējāt visus instrumentus, lai izvairītos no mitruma uzkrāšanās.

  1. solis – izmantojiet smilšpapīru

Otrais solis ir visu koka rokturu noslīpēšana izmantojot vidēji smalku smilšpapīru. Tas palīdzēs noņemt skabargas un nelīdzenumus. Smilšpapīru arī var izmantot, lai notīrītu rūsu, kura varētu būt vēl palikusi spraugās un virsmās. Kad esat pabeidzis, noslaukiet instrumentus, lai noņemtu metāla vai koka putekļus, kuri būs uzkrājušies uz instrumentiem.

  1. solis – uzasināšana

Nākamais solis pēc tam, kad esat notīrījis instrumentus no rūsas un netīrumiem, ir to uzasināšana. Pēc iespējas centieties saglabāt asināšanas laikā sākotnējo leņķi vai slīpumu. Noasiniet asmeņa noapaļoto pusi pret akmeni – ar izliektu kustību noberziet asināmo malu.

Katras dārza sezonas beigās ir svarīgi asināt rīkus ja vēlaties, ka tie kalpo ilgi un bez problēmām.

  1. solis – sīkāku instrumentu asināšana

Kad esat noasinājis lielos darbarīkus tad nākamais solis ir ķerties klāt mazākajiem dārza palīgiem. Lai uzasinātu šķēres, kapļus vai kādu citu mazāku dārza instrumentu, varat izmantot vidēju vai smalku galodu. Pārliecinieties, ka asinātāju vienmēr velkat prom no ķermeņa. Asinot asmeņus nelietojiet eļļu, jo tā tikai traucēs šim procesam.

  1. solis – ieeļļojiet rīkus

Šis ir viens no svarīgākajiem soļiem dārza instrumentu tīrīšanā un to pasargāšanā no mitruma, rūsas un korozijas. Labākais palīgs dārza instrumentu eļļošanai ir WD-40 daudzfunkcionāls produkts. Šīs smērvielas lietošana pagarinās dārza instrumentu kalpošanas laiku, nodrošinot efektīvu instrumentu darbību katru lietošanas reizi. Līdzeklis nodrošina, ka visu gadu dārza instrumenti tiek pasargāti no rūsas un korozijas.

Profilaktiskā apkope

Tagad, kad ir pabeigta dārza instrumentu tīrīšana un tie izskatās tikpat labi kad bija jauni, ik pēc pāris mēnešiem veltiet laiku, lai turpinātu tos saglabāt tādā pašā izskatā. Šeit ir apkopoti daži profilaktiskās apkopes padomi:

  • Katru reizi, kad lietojat dārza instrumentus, noskalojiet dubļus, izmantojot dārza šļūteni. Mitra augsne, kas pieķērusies instrumentiem, ir viens no galvenajiem dārza instrumentu rūsēšanas iemesliem.
  • Izmantojiet birsti, lai ātri notīrītu pielipušo augsni.
  • Izmantojiet dvieli vai lupatu, lai instrumentus noslaucītu pirms tos novietojat noliktavā. Jūs varat arī ļaut tiem nožūt pašiem turot tos saulē.
  • Nenovietojiet instrumentus uz zemes, tā vietā pakariet pie sienas vai statīvā.
  • Periodiski noslaukiet virsmas ar smērvielu, piemēram, WD-40 Multi-Use-Product, lai pasargātu no rūsas un korozijas

Dārza darbarīki jātīra pēc katras lietošanas reizes, bet ja jums nav laika to darīt katru dienu, pārliecinieties, ka tie tiek notīrīti vismaz reizi pāris nedēļās. Tas novērsīs putekļu un mitruma uzkrāšanos uz tiem, kas izraisa koroziju un rūsu. Dārza instrumentu kalpošanas laiks tiks pagarināts, ja tos regulāri notīrīsiet. Pārliecinieties, ka instrumenti tiek arī ieeļļoti, lai pasargātu tos no vides faktoriem, kuri izraisa instrumentu nodilumu un koroziju. Tāpat ņemiet vērā, ka dārza instrumenti pēc tīrīšanas jāuzglabā sausā vietā, kur nav mitruma. Veicot visas šīs darbības, mēs esam pārliecināti, ka jūsu dārza darbarīkiem būs ilgs mūžs un jūs varēsiet tos izmantot gadiem ilgi. Pats galvenais – dārza darbi izmantojot tīrus instrumentus, ir relaksējošāki.

Šei variet atrast mazu ieskatu kādus vēl trikus variet pielietot cīņai ar rūsu mājas apstākļos.

Vairāk par WD-40 lasiet šeit.