Rūsa ir skābekļa un dzelzs mijiedarbības rezultāts, bet ķīmiski – rūsa ir dzelzs oksīds. Tomēr pat nelielākais rūsas plankums uz Tavas automašīnas, rotaļlietām, rotaslietām vai citiem priekšmetiem var piesaukt sirdssāpes. Un tas ir tikai pašsaprotami, jo rūsa spēj sabojāt jebkuru metālisku priekšmetu, lai cik skaists un aprūpētas tas arī būtu.

Diemžēl rūsas iedarbība neaprobežojas tikai ar netīkamu skatu. Ja ar rūsu laicīgi necīnīsies, vizuālais skats jau pavisam drīz būs mazākā problēma, jo rūsa Tavu metāla priekšmetu burtiski apēdīs.

Tas nozīmē, tiklīdz uz kāda no saviem metāla priekšmetiem pamanīsi rūsas plankumu, Tev atliek tikai viens – steidzīgi ar to tikt galā. Labā ziņa, mēs esam apkopojuši vairākas metodes, kas palīdzēs rūsu noņemt. Lasi tālāk un uzzini, kā atbrīvoties no rūsas paša spēkiem!

Etiķis

Etiķskābe ir viens no labākajiem palīgiem cīņā ar rūsu. Visefektīvāk tā darbojas situācijās, kurās rūsas laukums ir mazs un to iespējams viegli noņemt. Piemēram, ja Tev trāpījusies sarūsējusi nagla, vienkārši to ievieto pudelē ar etiķi – tā, lai nagla pilnīgi iegremdējas tajā. Kad tas izdarīts, droši sakrati pudeli un atstāj vismaz uz vienu dienu. Kad pēc šīs peldes naglu izņemsi, tai jābūt kā jaunai. Ja tā nav – tad zini, ka mērcēšanas procedūrai bija jābūt ilgākai.

Sāls un citrons

Vai Tu zini kāda ir labākā etiķskābes alternatīva cīņā ar rūsu? Tā ir citronā esošā skābe! Cīņā ar rūsu nav labāku palīgu par citronu un sāli. Sarūsējušo virsmu kārtīgi pārklāj ar sāli un tad izspied uz tās citronu sulu. Atstāj šo maisījumu uz divām, trim stundām un Tu būsi pārsteigs par rezultātu.

Tagad pienācis laiks rūsu noberzt nost, ko iesakām darīt ar iepriekš izspiestā citrona mizu. Citrona miza ir pateicīga, jo tā noberzīs rūsu, vienlaicīgi nenodarot bojājumus metāla virsmai – un tas ir galvenais, ko mums vajag sasniegt.

Mājsaimniecības precēm iespējami pielietojumi, par kuriem pat nebiji iedomājies

Gadījumā, ja citrons nelīdzēja, vai arī Tev vienkārši mājā nebija citronu, vari izmantot cepamo sodu. Ieber bļodā cepamo sodu un pievieno ūdeni – tik daudz kamēr izveidojas pasta. Pastai ir jābūt pietiekami stingrai, lai tā nenotecētu no virsmas. Bet pasta arī nevar būt cieta kā akmens. Apsmērē ar pastu metāla virsmu un ļauj pāris stundas iedarboties. Šajā laikā sameklē kādu vecu, sen neizmantotu zobu birsti – tā lieliski noderēs, lai noberztu nost rūsu. Pēc šīm darbībām vari novērtēt paveikto – virsmai jābūt kā jaunai.

Labam rezultātam vai arī grūti aizsniedzamās vietās, kur ar zobu birsti nepiekļūt, izmanto WD-40 Specialist Penetrant Spray – šis produkts izdarīs nepieciešamo darbu. Pirmkārt, ar to piekļūsi grūti aizsniedzamajās vietās. Otrkārt, tas dziļi “ieēdīsies” sarūsējušajā metālā un atraus vienu no otras rūsas daļiņas – tādējādi atbrīvojot priekšmetu no rūsas.

Centies to noskrāpēt

Ja neviena no iepriekš minētajām metodēm nesniedz vajadzīgo rezultātu, tad rūsas laukumi ir pārāk lieli. Šādā gadījumā atliek tikai roku darbs – jāņem talkā skrāpis un rūsa kārtīgi jānoberž. Šī situācija jau vairs nav tik vienkārša, jo svarīgi ir arī sarūsējušo priekšmetu nesabojāt – lielu lomu gala rezultātā noteiks situācijai atbilstoša skrāpja izvēle.

Ko darīt, ja neviena no metodēm nav līdzējusi

Reizēm rūsu ir tik spēcīga, ka no tās var atbrīvoties izmantojot smilšpapīru. Bet šajā situācijā jābūt ļoti uzmanīgiem, lai berzējot priekšmetus ar tādu priekšmetu kā skrūvgriezi, nesabojātu tos vēl vairāk. Seko šiem soļiem, lai kopā ar WD-40 atbrīvotos no rūsas, vienlaicīgi saglabājot arī priekšmeta sākotnējo izskatu.

  1. Pilnībā pārklāj sarūsējušo laukumu ar WD-40 un ļauj līdzeklim vismaz desmit minūtes iedarboties.
  2. Tiklīdz WD-40 būs iedarbojies uz rūsu, ņem metāla skrāpi un uzmanīgi noskrāpē virsmu. Turpini tikai tik ilgi, kamēr skrāpē rūsu, ilgāk – ne!
  3. Vēlreiz pārklāj laukumu ar WD-40 un ļauj tam desmit minūtes iedarboties.
  4. Šoreiz ņem smilšpapīru, lai pabeigtu rūsas noņemšanu. Atbilstoši situācijai vari izvēlēties piemērotāko smilšpapīru – rupju vai smalku. Bet skaidrs ir viens – Tev jānotīra iespējami daudz rūsas.
  5. Vēlreiz apstrādā virsmu ar WD-40 un noberz to ar mājsaimniecībā izmantojamo metāla švammi – tādējādi uz visiem laikiem atbrīvosies no vissīkākajām rūsas paliekām.
  6. Vēl pēdējo reizi apstrādā virsmu ar WD-40 – šoreiz uzklājot aizsargslāni un parūpējoties, lai virsma nākotnē nesarūsētu atkal.

Svarīgi atbrīvoties no visas rūsas cik ātri vien iespējams – jo kamēr vien uz metāla būs kāds rūsas gabaliņš, tas turpinās darīt savu darbu, iznīcinot vēl nesarūsējušo metālu. Par laimi, pastāv vairāki varianti kā atbrīvoties no rūsas.

Šeit variet atrast padomus kā vēl WD-40 var palīdzēt rūsas novēršanai.

Vairāk par WD-40 lasiet šeit.