Ja kādreiz esi aizdomājies, kurš no priekšmetiem visvairāk cieš no rūsas – atbilde nav ilgi jāmeklē. Tās ir skrūves un uzgriežņi. Nereti tās kļūst par vienu veselu un turas kopā tik cieši, ka pat izkustināt tās nav iespējams. Bet sarūsējušas detaļas var novest pie tālākiem bojājumiem. Ja vien tās netiek laicīgi apstrādātas ar pretrūsas līdzekļiem, pastāv iespējamība, ka tās var sarūsēt. Pie tam, mitrs klimats un saskarsme ar ūdeni šo procesu var tikai paātrināt. Lai gan ne visas rūsas formas ir redzamas, tās var novest pie iekārtas bojājumiem un darbības traucējumiem.

Skrūvju un uzgriežņu gadījumā rūsa un korozija var novest pie visa tehniskā mezgla bojājumiem. Tāpēc ir ļoti būtiski, ka rūsa tiek apstrādāta laicīgi, pirms nodarīti jebkādi bojājumi.

Kā atskrūvēt sarūsējušu skrūvi vai uzgriezni

Ja skrūves un uzgriežņi ilgstoši atrodas mitrumā, tad rūsas parādīšanās nebūs ilgi jāgaida. Viena no detaļām, kuru ļoti ietekmē rūsa ir automašīnu riteņu un mājsaimniecības iekārtu stiprinājumi. Mitrums un tam sekojošā rūsa var novest pie uzgriežņu stāvokļa pasliktināšanās, kas savukārt var novest pie iekārtas bojājumiem. Ir diezgan grūti atbrīvot savienojumu, ja metāla uzgrieznis vai skrūves vītne ir pamatīgi sarūsējusi. Rūsa arī apgrūtinās uzgriežņa satveršanu ar atslēgu vai stangām.

Šādu sarūsējušu savienojumu atbrīvošanu var veikt vairākos veidos. Turpini lasīt, un uzzini par populārākajiem un iedarbīgākajiem no tiem.

Eļļošana

Ja uzgriežņi ir sarūsējuši un nekustīgi atrodas savā vietā, ideāls risinājums ir WD-40 Penetrant Spray. Ja rūsa ir sasniegusi arī uzgriežņa vītni, tad WD-40 Penetrant Spray būs tieši tas, kas nepieciešams. Izsmidzini līdzekli uz uzgriežņa un skrūves un tad uzsit pa to, izmantojot āmuru. Tas palīdzēs WD-40 Penetrant Spray vēl dziļāk iekļūt sarūsējušajā materiālā, lai to varētu vienkārši atskrūvēt.

Nolaušana

Reizēm var gadīties, ka savienojums ir tik ļoti sarūsējis, ka to vairs nav iespējams atbrīvot. Šādās reizēs vienīgā iespēja ir to nolauzt. Lai gan tas padarīs uzgriezni uz skrūvi nelietojamus, šī metode ļaus atbrīvot savienojumu. Paņem stangas, stingri satver uzgriezni, un ar spēcīgu un strauju kustību to pagriez – tādējādi atsvabinot savienojumu.

Karsēšana

Cita metode paļaujas uz mērenu karsēšanu. Karstums ļauj metāla daļām izplesties, ļaujot tam pārvarēt rūsas radīto pretestību. Tomēr, ar šo metodi jābūt ļoti uzmanīgiem, jo savienojums, iespējams, agrāk bijis apstrādāts ar kādām viegli uzliesmojošām smērvielām. Jābūt uzmanīgiem, lai neizraisītu ugunsgrēku.

Pārbaudītas rūsas noņemšanas metodes

Lai gan pēc atskrūvēšanas pastāv iespēja aizstāt esošās skrūves un uzgriežņus ar jauniem, ne vienmēr šo iespēju varam izmantot. Iespējams mūsu rīcībā ir sena iekārta, un šāda izmēra skrūves un uzgriežņi vairs nav pieejami. Šādā gadījumā nepieciešams izmantot rūsas noņemšanas metodes, lai restaurētu esošās detaļas. Pie tam, šis ir izmaksām draudzīgs veids kā nodrošināt iekārtas spēju darboties. Lūk daži padomi kā noņemt rūsu.

Pulēšana

Kad beidzot esi atskrūvējis sarūsējušo uzgriezni, to vari noberzt ar metāla vilnu vai smilšpapīru. Ar šo lēto un vienkāršo metodi varēsi atbrīvoties no atlikušās rūsas. Lai gan jāsaka, tā var būt laikietilpīga, un pirms atkārtotas uzgriežņa izmantošanas tas būs jāapstrādā ar smērvielu.

Ūdeņraža pārskābe

Aplej daļas ar ūdeņraža pārskābi un ļauj tai iedarboties. Pārskābe izšķīdinās rūsu, kuru varēsi vēlāk noberzt ar stingru birsti. Šī ir vēl viena visnotaļ lēta metode kā atbrīvoties no liekās rūsas. Jāsaka gan, ka tā var atstāt nosēdumu traipus.

Krāsošana

Uzgriežņu un skrūvju krāsošana var pasargāt tos no atkārtotas rūsas rašanās. Vispirms kārtīgi notīri detaļas, un tad noklāj ar krāsu, kas aizsargās uzgriežņus un skrūves no mitruma – rūsas cēloņa. Tāpat vari izmantot uz vaska vai eļļas bāzes veidotas krāsas, kas palīdzēs aizsargāt detaļas pret rūsu.

Rūsas tīrītājs

Vai arī, vari paļauties uz rūsas tīrītājiem. WD-40 Penetrant Spray ne vien palīdzēs atskrūvēt sarūsējušus savienojumus, bet arī pasargās tos no atkārtotas rūsas rašanās

Atbrīvošanās no rūsas un detaļu atskrūvēšana var būt ļoti sarežģīts pienākums. Ja arī Tu meklē labāko smērvielu, kas šo darbu padarītu vienkāršāku – nekas nevar pārspēt WD-40 Penetrant Spray. Viss kas Tev jādara, jāizsmidzina līdzeklis uz detaļām, un jāļauj WD-40 Penetrant Spray pierādīt savas maģiskās spējās. Tas darbosies ātri, un efektīvi. Līdzeklis iekļūs pat dziļākajos rūsas slāņos, atbrīvojot tās pretestību, un ļaujot atskrūvēt detaļas. Pie tam, tas ir ūdens izturīgs, atvairot mitrumu un parūpējoties par skrūvju un uzgriežņu aizsardzību pret atkārtotu koroziju un rūsas rašanos.

Šeit varat atrast īsu video, kā atskrūvēt sarūsējušu skrūvi vai uzgriežņus.

Vairāk par WD-40 produktiem lasiet šeit.