Ir vēls vakars (pusnakts, lai būtu precīzi), Tu skaties šausmu filmu un tad pēkšņi, pilnīgi negaidot, izdzirdi šaušalīgi baisu troksni, ko radījušas izkustējušās durvis, un kuru sarūsējušo eņģu čīkstēšana nu piepildījusi visu telpu. Nezinām kā Tev, bet šo rindu autoram šādā situācija izraisīja nekavējošu reakciju – ādas krāsa kļuva bāla, un arī sirdsdarbība kļuva straujāka. Pie tam, radusies arī pārliecība, ka māju apciemojis nelūgts viesis no pašas elles, kurš nu atnācis pēc Tavas dvēseles.

Un šī ir tikai viena no situācijām, kādā čīkstošas durvis var būt nelūgts traucēklis. Šī stāsta labā ziņa ir tāda, ka šo problēmu var visnotaļ vienkārši novērst. Turpini lasīt šo bloga ierakstu, un uzzināsi par vairākām metodēm, kā novērst durvju čīkstēšanu.

Ierasts, smērvielas uzklāšana uz durvju eņģēm spēs nekavējoties atrisināt šo situāciju. Bet ja tas nelīdz, pastāv iespēja pilnībā noņemt eņģes, atbrīvoties no rūsas, un tad pārklāt daļas ar izvēlēto smērvielu.

Lūk saraksts ar smērvielām, kuras var izmantot uzreiz:

 • Jebkāda veida smēreļļa
 • Olīveļļa
 • Parafīna sveces
 • WD-40 
 • Petrolejas želeja
 • Gabaliņš ziepju

Ja šīs smērvielas nepalīdz, tad nāksies ķerties pie eņģu atbrīvošanas, tīrīšanas un pēcapstrādes ar smērvielu. Lūk trīs soļi, kurus spert tiklīdz eņģes ir atbrīvotas.

 1. Apstrādāt ar eļļu

Lielākajā daļā gadījumu, eņģu apstrādāšana ar eļļu spēs atrisināt radušos situāciju. Seko instrukcijai un ievēro norādītos soļus, lai eņģu daļas apstrādātu ar eļļu.

Atbrīvo eņģes serdi izmantojot naglu un āmuru

Vispirms aizver durvis, novieto naglu zem serdes un uzsit pa to ar āmuru, tādējādi atbrīvojot eņģes serdi. Kad serde ir izkustināta no savas vietas, vari to izvilkt ārā izmantojot knaibles. Esi uzmanīgs, tiklīdz serde būs izņemta, tā durvis vairs nebūs piestiprinātas pie rāmja. Ņem to vērā un palūdz kāda palīdzību, atstutē durvis pret sienu, lai tās neuzkristu kādam virsū.

Pārklāj eņģes ar WD-40

Ja nepieciešams tikt galā ar čīkstošām durvīm, WD-40 ir lielisks līdzeklis. Uzklāj to uz eņģēm, un ņem vērā, ka paies laiks līdz produkts izžūs. Piesargies no pilēm, kas var nokļūt uz grīdas.

Atliec durvis vietā

Ievieto durvis atpakaļ rāmī un atliec serdi atpakaļ vietā. Vēlreiz izmanto naglu un āmuru, lai serdi varētu iesist stingri tās sākuma pozīcijā. Vairākas reizes atver un aizver durvis, lai pārliecinātos, ka čīkstēšana ir pazudusi un durvis droši stāv tām paredzētajā vietā. Ja gadījumā čīkstēšana nav pazudusi, viss kas Tev jādara ir jāuzklāj vairāk eļļa. Šādā situācijā atkārto eņģu izņemšanu un eļļas uzklāšanu.

Noslauki lieko WD-40

Tā kā smērviela ir šķidra, ir tikai pašsaprotami, ka kāda pile iespējams ir nokļuvusi uz grīdas. Tas var radīt nevajadzīgu traipu, tāpēc paņem kādu drānu un kārtīgi saslauki grīdu.

 1. Kā novērst durvju čīkstēšanu izmantojot vasku

Ja eļļas uzklāšana nepalīdzēja atrisināt situāciju ar čīkstošām durvīm, lūk cita metode ar vaska uzklāšanu uz eņģu daļām.

Iegādājies parafīna vasku

Parafīna vasks sastopams svecēs, bet “tīrā veidā” to iespējams iegādāties rokdarbu veikalos. Vasks ierasts ir bez smaržas, balts, un pieejams lielās plāksnēs vai mazos kubiņos. Ja iegādājies sveces, pārliecinies, vai tās ir izgatavotas no parafīna vaska.

 • Kā vēl viena alternatīva ir bišu vasks. Jāsaka gan, ka tas ir retāk sastopams.
 • Tāpat vari izmantot arī kādas jau mājās esošas parafīna sveces.

Izkausē vasku uz plīts vai mikroviļņu krāsnī

Ja Tavā rīcībā ir elektriskā plīts, tad vari izkausēt vasku uz tās. Neiesakām izmantot gāzes plīti, jo vaska tvaiki ir ugunsnedroši. Bet kausējot vasku tie izdalīsies, radot uzliesmojuma risku. Tāpat var izmantot mikroviļņu krāsni. Karsēšanu vēlams sadalīt intervālos pa 90 līdz 120 sekundēm, lai nodrošinātu, ka vasks izkūst vienmērīgi.

 • Kā papildu drošības mēru vari izmantot termometru. Parafīna kušanas temperatūra ir 140°C.

Iemērc serdes izkausētajā vaskā

Izņem eņģu serdes kā aprakstīts iepriekš un iemērc tās vaskā. Ja salīdzina ar eļļošanu, vasks aizkavēs putekļu uzkrāšanos un tā ir vērā ņemama priekšrocība. Iegremdējot eņģu serdes pārliecinies, ka tā iegremdēta pilnībā, un vasks tiek uzklāts vienmērīgi.

Atliec serdes atpakaļ eņģēs

Pagaidi līdz vasks atdziest, tādējādi parūpēsies, lai tas neatdalās no serdes. Tas var prasīt aptuveni 5 līdz 10 minūtes. Tad vairākas reizes atver un aizver durvis, pārliecinoties, ka čīkstēšana ir pazudusi.

Vēlreiz uzklāj vasku uz eņģes serdes līdz čīkstēšana ir pazudusi

Reizēm viena parafīna vaska slāņa uzklāšana var nedot nepieciešamo rezultātu. Šādā situācijā turpini uzklāt vasku līdz čīkstēšana ir pazudusi. Tā kā vaska nosēdumi ir smalkāki par eļļas nosēdumiem, tad katru reizi vari nenoslaucīt atlikumus.

Šeit variet atrast īsu video pamācību, kā novērst durvju čīkstēšanu un ieeļļot eņģes.

 1. Metāla sūkļa izmantošana netīrumu vai rūsas noņemšanā

Nepieciešams apzināties, ka eļļošana vai vaska uzklāšana nenotīrīs netīrumus no eņģēm. Ja čīkstošās durvis joprojām čīkst, tad Tavs glābiņš var būt metāla sūklis. Seko šiem soļiem, pirms sāc tā pielietošanu.

Sarūsējušas eņģes serdes nepieciešams notīrīt ar metāla sūkli

Ja pēc ieeļļošanas vai vaskošanas durvis joprojām turpina čīkstēt, problēmas cēlonis var būt sarūsējušas eņģes. Šādā gadījumā smērviela var būt bezspēcīga. Kārtīgi pārbaudi eņģes, un ja tās ir sarūsējušas, vai arī tās klāj pamatīga kārta netīrumu un nosēdumu, tad vispirms ir jāķeras pie to tīrīšanas ar metāla sūkli.

Izņem eņģes serdi

Līdzīgi kā aprakstīts iepriekš, izņem eņģu serdes, novieto tās izlietnē, un sāc tīrīšanu.

Noberz eņģes serdes ar metāla sūkli

Lai sasniegtu labākos rezultātus, izmanto zemas rupjības metāla sūkli – ar to varēsi rūpīgi visu noberzt. Lai atbrīvotos no visiem netīrumiem un nosēdumiem izmanto apļveida kustības. Lai notīrītu visstingrākos netīrumus, iespējams pielietot arī kādus saimniecībā pieejamus šķīdinātājus.

Apstrādā eņģes serdes ar smērvielu

Līdzko eņģes serdes būs notīrītas, tās nepieciešams ieeļļot, vai pārklāt ar vasku. Pēc tam atliec eņģes serdes atpakaļ vietā, sekojot instrukcijai un soļiem, kas aprakstīti augstāk. Pārbaudi panākto rezultātu un noslauki pārpalikumus no eļļas vai taukiem.

Ļoti ceram, ka pēc šo metožu pielietošanas, durvju čīkstēšana būs atstāta pagātnē!