Kad uz automašīnas sāc pamanīt brūnas krāsas plankumus, zini, ka pienācis brīdis par to kārtīgi parūpēties. Vienkāršiem vārdiem sakot: kad skābeklis, ūdens un sāls satiekas uz metāliskas virsmas, sāk veidoties rūsa. Diezgan vienkārši, vai ne? Diemžēl, lai cik ātri rūsa rastos, process lai no tās atbrīvotos ir krietni ilgāks. Un kā tieši atbrīvoties no rūsas tiem auto īpašniekam, kuriem ikdienā trūkst laika auto mazgāšanai?

Dažiem cilvēkiem, kā piemēram man, automašīna ir diezgan vērtīgs īpašums. Reizēm cilvēki šo vērtību uzskata par pašsaprotamu, bet skaidrs, ka laikam ritot auto nebūs tieši tāds pats kā pirmo reizi izbraucot no salona. Jā, auto spozme laika gaitā zudīs, bet ar nelielām pūlēm un pareizām rūpēm, tās kopskatu varēsi saglabāt neskartu. Es nesaku, ka Jums jākļūst par to trako, kurš bļauj uz bērniem tiklīdz tie pieskaras automašīnai. Nesaku, ka Jums arī kabatā visu laiku jātur salvete, lai notīrītu jebkādus netīrumus. Vienkārši, esiet nedaudz rūpīgs un redzēsiet kā auto izskats uzlabojas.

Zemāk izlasīsiet vairākus padomus, kā novērst rūsas veidošanos automašīnai paša spēkiem.

Padoms Nr.1

Mazgājiet un ievasko ik pēc divām nedēļām

Viens vārds – mitums! Problēmas cēlonis ir laika apstākļos, kādi valda jūsu dzīves vietā.

Vai dzīvojiet tuvu jūrai?

Vai jūsu automašīna netiek turēta garāžā un ir pakļauta vides ietekmei? 

Ja atbildējāt apstiprinoši, tad iesakām auto mazgāt ik pēc divām nedēļām. Reizēm cilvēki to dara tikai reizi mēnesī, bet tas ir pietiekami ilgs laiks, lai rūsa spētu ielauzties visās skrambiņās un kaktos. Iegādājieties auto mazgāšanas līdzekli un izmantojiet tikai to. Ja bijāt domājis lietot saimniecībā pieejamās ziepes, tad iesakām apdomāties vēlreiz! Problēma ir tāda, ka šīs ziepes neapturēs rūsu. Tieši pretēji, tās dos netīrumu nogulsnēm vēl vairāk vietas kur izplesties. Šīs ziepes noplicinās jau esošo vaska slāni, un padarīs auto neaizsargātu pret rūsu. Kad esiet nomazgājis un ievaskojis automašīnu, atveriet durvis un ļauj liekajam ūdenim nopilēt. Visbeidzot, apklājiet auto ar pārvalku, lai uz tā nekrātos putekļi.

Padoms Nr.2

Aizsargājiet auto pret skrāpējumiem

Piekritīšu, ka šis nav pilnīgi mūsu rokās, jo negadījumi mēdz notikt. Bet ir dažas lietas, kuras jūs varat darīt, lai apturētu rūsu:

 • Novietojiet automašīnu nojumē, lai pasargātu to no putnu izkārnījumiem (tie satur ķīmiskas vielas, kas var sabojāt krāsu, dodot rūsai vietu, kur izplesties);
 • Autostāvvietā nenovietojiet savu auto tuvu pie citiem;
 • Nenovietojiet smagus priekšmetus uz auto bagāžnieka vāka;
 • Izvairieties no bedrēm, un nebrauc pa ceļiem, kad tie tiek remontēti (oļi un mazi akmeņi ir ierasta lieta automašīnas virsbūves bojājumiem);
 • Izvairieties novietot auto tur, kur tas tiek pakļauts ūdens ietekmei.

Padoms Nr.3

Atrodiet vājās vietas

Lai apturētu rūsu, jums ir jāzina visas vājās vietas, kur tā varētu apmesties. Paņem lukturīti un pārbaudi šādas daļas:

 • zem dekoratīvajām uzlikām;
 • sānu spoguļu savienojumu vietas;
 • antenas;
 • virsmas automašīnas apakšā;
 • riteņu arkas;
 • katru skrāpējumu vai švīku.

Lielākā rūsas pazīme ir burbuļi zem krāsas kārtas. Tālāk tā izpletīsies uz skrāpējumiem un buktēm. Visbeidzot, rūsa nokļūs uz automašīnas rāmja un motortelpā.

Padoms Nr.4

Apstrādājiet nedrošās vietas ar WD-40

Kad esiet uzzinājis, kā apturēt rūsu ar dažiem vienkāršiem paņēmieniem, pienācis laiks parūpēties, lai pieliktās pūles nebūtu bijušas veltas. Pēc mazgāšanas un vaskošanas laiks pēcapstrādei. Ņemiet WD-40 un uzklājiet aizsargslāni, lai pasargātos pret rūsu vēl ilgāk. WD-40 pasargās no rūsas rašanās un parūpēsies, lai auto daļas būtu sausas. Tas dziļi iekļūst metāla daļās un aizsargās tās pret turpmāku oksidāciju.

Pēc auto mazgāšanas, izsmidziniet WD-40 uz daļām, kur varētu parādīties rūsa. Ievērojiet instrukciju, kā arī neizsmidziniet WD-40 uz riepām – tas padarīs tās slidenas. Lai piekļūtu šaurām vietām (piemēram, riteņu uzgriežņiem vai motortelpā), izmantojiet šauro izsmidzināmo uzgali, ar kuru būs iespējams precīzi uzsmidzināt līdzekli. Visbeidzot, noslaukiet liekās piles.

Padoms Nr.5

Esiet piesardzīgs mainīgos laika apstākļos

Mitrums nav vienīgais, kas izraisa rūsēšanu. Ja atcerieties pareizi, ziemā ceļu uzturēšanā tiek bieži izmantos sāls. Laikam kļūstot siltākam, ledus izkūst un sāls nonāk gaisā. Šis sāls tad pieķeras pie auto apakšdaļas un rāmja, lēnām to bojājot. Tā rezultātā, mazgājot automašīnu, pastāv iespējamība, ka ūdens spēs iekļūt iekšpusē. Tāpēc parūpējieties, ka auto vienmēr tiek novietots garāžā. Ja tāda nav pieejama, tad novietojiet auto kādā paaugstinātā vietā, bet snigšanas laikā zem nojumes.

Svarīgi atcerēties, ka vienkārša nomazgāšana un ievaskošana var nedot vēlamo rezultātu un neatbrīvos auto no rūsas. Nepieciešams izmantot arī smērvielu, piemēram, WD-40, lai izveidotu aizsargslāni. Ņemiet vērā, ka WD-40 ir jāuzklāj atkārtoti un izvairieties no WD-40 uzklāšanas uz riepām vai citām daļām, kuras nav paredzēts apstrādāt ar smērvielu.

Šeit variet atrast padomus kā novērst rūsas veidošanos automašīnai izmantojot WD-40.

Vairāk par WD-40 produktiem lasiet šeit.