Kas ir korozija?

Lai saprastu, kā tiek nodrošināta korozijas novēršana, ir jāsaprot kā tā rodas. Korozija rodas, ja metāls tiek pakļauts vides faktoru ietekmei. Korozija ir dabisks process, kas notiek, ja ir izpildīti šie trīs nosacījumi:

  • mitruma klātbūtne;
  • metāla virsma;
  • oksidējošs līdzeklis (saukts arī par elektronu akceptoru).

Procesa rezultātā metāls tiek pārvērsts vienā no tā sāļiem – oksīdos, hidroksīdos vai sulfīdos, atkarībā no materiāla. Metāls ir ķīmiski nestabils, un tā sāls ir stabilāks. Viena no izplatītākajām korozijas formām ir rūsēšana. Kad dzelzs rūsē, sarkanīgā kārtainā viela, kas izveidojusies kodīgā procesa rezultātā, ir dzelzs oksīds.

Ietekme uz metālu

Korozija ietekmē metālu vairākos veidos. Kad metāla struktūra tiek izjaukta tam ir lielāka nosliece uz noārdīšanos. Kad ir sākusies korozija, tā var strauji izplatīties – tas rada nepieciešamību būt modram un novērst to pašā sākumā.

Korozijas novēršana – metodes

Esam uzskaitījuši standarta metodes, kuras tiek izmantotas, lai tiktu nodrošināta korozijas novēršana:

Metāla izvēle

Viens vienkāršs korozijas novēršanas pasākums ir izvēlēties metālu, kas ir izturīgs pret koroziju. Alumīnijs un nerūsējošais tērauds ir tipiski šādu metālu piemēri.

Aizsargpārklājums

Rentabla korozijas novēršanas metode ir krāsas slāņa izmantošana. Krāsa darbojas kā barjera starp metālu un elementiem, kas novērš elektroķīmiskā lādiņa plūsmu, kurš rada koroziju.

Pulverveida pārklājumi arīdzan ir rentabli korozijas novēršanas risinājumi. Metāla virsmai izmanto sausu pulveri. Pēc tam metāls tiek uzkarsēts, kas liek pulverim samaisīties ar to vienmērīgā pārklājumā. Pulveriem ir ļoti dažādi sastāvi, bet populārākie, kurus izmanto, ir poliesteris, neilons, uretāns, epoksīds un akrils.

Vides ietekmes kontrole

Korozija ir rezultāts ķīmiskai reakcijai starp metālu un dažādām gāzēm, kas atrodas vidē. Ja šo gāzu klātbūtni var kontrolēt vidē, tad var arī kontrolēt reakcijas rašanos. Vienkārši preventīvie pasākumi ir samazināt lietus vai atmosfēras mitruma iedarbību. Kompleksi pasākumi būtu sēra, skābekļa vai hlora ietekmes kontrole vidē.

Kompleksa pasākuma piemērs ir ūdens attīrīšana izmantojot mīkstinātājus. Mīkstinātāji atdala ūdenī esošo kalciju un magniju, kas ir ļoti reaktīvi metālam un palielina korozijas rašanās iespējas. Turklāt mīkstinātāji palīdz arī pārvaldīt skābekļa saturu un ūdens sārmainību.

Savilcēj-pārklājumi

Korozijas novēršana – to var panākt, pārklājot metāla virsmu ar citu metālu, kuram ir salīdzinoši lielākas vai zemākas oksidēšanās spējas.

Ir divu veidu savilcēj-pārklājumi: anodiskā aizsardzība un katodiskā aizsardzība:

Anodiskā aizsardzība

Anodiskajā aizsardzībā virsma, kas jāaizsargā, ir pārklāta ar metālu, kas ir mazāk reaģējošs (piemēram, alva). Izmantojot konkrēto piemēru, alva ir mazāk jutīga pret koroziju, tāpēc virsma, uz kuras to uzklāj, būs droša tik ilgi, kamēr būs šis pārklājums.

Anodisko aizsardzību izmanto, lai aizsargātu no oglekļa tērauda izgatavotās uzglabāšanas tvertnes, ko izmanto piecdesmit procentu kaustiskā soda un sērskābes glabāšanai.

Katodaizsardzība

Cinka slāņa uzklāšana uz dzelzs leģētā tērauda virsmas ir izplatīts katodiskās aizsardzības piemērs. Šo procesu sauc arī par galvanizēšanu. Tā kā cinks ir reaktīvāks par tēraudu, tas korozēs. Tas oksidēsies, kā rezultātā tiks novērsta tērauda korozija. Iemesls, kāpēc sauc šo katodaizsardzību, ir tas, ka šajā procesā metāla virsma, kas ir sargājama, kļūst par katodu.

Katodisko aizsardzību bieži izmanto, lai aizsargātu tērauda cauruļvadus, kas pārvadā degvielu vai ūdeni, kuģu korpusus, ūdens sildītāju tilpnes un naftas platformas atklātā jūrā.

Korozijas novēršana ar dizaina pielāgošanu 

Pasīva korozijas novēršana būtu, ja konstrukcija tiktu projektēta tādā veidā, ka tiktu kavēta korozijas rašanās un rezultāts palielinātu visu pretkorozijas pārklājumu ilgmūžību. Ideālā gadījumā konstrukcijām ir jābūt tādām, kas neļauj ķert ūdeni un putekļus, atvieglo gaisa plūsmu un novērš pārrāvumus. Visbeidzot, projektam jānodrošina, ka attiecīgā konstrukcija ir pieejama regulārai apkopei.

Korozijas inhibitori

Vēl viena metode kā tiktu nodrošināta korozijas novēršana ir korozijas inhibitoru lietošana. Tās ir ķīmiskas vielas, kas reaģē vai nu ar metāla virsmu, vai ar apkārtējām gāzēm, lai “nomāktu” ķīmiskās reakcijas, kas izraisa koroziju. Inhibitorus izmanto metāla virsmas pārklāšanai ar aizsargkārtu. Ir divas opcijas kā var lietot inhibitoru ķīmiskās vielas: tos var sajaukt ar piemērotu šķīdinātāju; pēc tam uzklāj rezultātu šķīdumu. Vai arī, izmantojot parastus dispersijas paņēmienus, tos var uzklāt kā aizsargkārtu. Korozijas inhibitoru lietošanas procesu sauc par pasivizāciju.

Pasivācija

Passivācija ir process, kurā materiāls kļūst par “pasīvu” un mazāk ietekmē vai koroziju fiziskajā ķīmijā un inženierijā, izmantojot nākotnes vidi. Passivācija attiecas uz ārējā slāņa materiāla slāņa izveidi kā mikro-krāsa, kas radīta ķīmiskā reakcijā ar pamatmateriālu vai ļautu veidoties no spontānas oksidēšanās gaisā un var aizsargāt materiālu no korozijas

Passivācija ir ne-elektrolītisks process, kas parasti izmanto nitrātu vai citronskābi. Piemēram, izmantojot nerūsējošā tērauda sastāvdaļu, pasivēšanas process no virsmas atbrīvo brīvo dzelzi un rada inertu aizsargājošu oksīda slāni, kas savukārt kompensē nerūsējošā tērauda rūsas izturību, jo trūkst dzelzs, lai reaģētu ar atmosfēru. Passivācija var izraisīt ļoti vēlamo zemo metāla korozijas ātrumu. Passivācija tiek veikta arī ar nerūsējošā tērauda elektrolizēšanu.

Tas, ko jūs varat paveikt uzreiz, ir lietot daudzfunkcionālo produktu WD-40. Aerosols spēj uz laiku aizsargāt metāla daļas, ja tās tiek pakļautas vides ietekmei un nav iespējams ilgstoši objektu uzglabāt iekštelpās. WD-40 ieteicams lietot regulāri, tādējādi vienmēr tiktu nodrošināta korozijas novēršana metāla detaļām, virsām un instrumentiem.

Šeit variet atrast padomus kā pareizāk izmantot WD-40 produktu korozijas novēršanai.

Vairāk par WD-40 produktiem lasiet šeit.