Bultskrūvē ir cilindrisks metāla priekšmets, kas paredzēta metāla detālu savienošanai. Tomēr bultskrūvju ekspluatācijā gadās situācijas, kad tās tiek ielauztas. Skrūvju lūšana nav biežs atgadījums, tomēr tā iespējamība pieaug, ja darbs tiek veikts steigā vai ja darba veicējs ir nepieredzējis. Tādēļ ir nepieciešams zināt, kā izskrūvēt nolūzušas skrūves izmantojot nolauztu skrūvju izskrūvētāju.

1.    Metode: Nolauztu skrūvju izskrūvēšanas komplekts

Saimniecības preču un instrument veikalos ir iespējams iegādāties speciālus nolauztu skrūvju izskrūvēšanas komplektu. Šāds komplekts ir lielisks palīgs skrūvju izskrūvēšanā.

1.     Solis

Atzīmējiet ielauztās skrūves centru lietojot punktsiti un āmuru. Tādējādi jūs varēsiet izveidot urbumu skrūves centrā nebojājot vītņoto virsmu.

2.     Solis

Izurbiet caurumu atzīmētajā vietā ielauztajā skrūvē ar urbi, kas paredzēts kreisajam rotācijas virzienam. Kreisā virziena urbis paredzēts urbšanai pretēji ierastajam urbja griešanās virzienam, tādēļ jums jāpārslēdz urbjmašīnas rotācija reversā pozīcijā. Tā kā urbja griešanās virziens būs pretējs skrūves ieskrūvēšanas virzienam, tad urbšanas laikā skrūve netiks pievilkta vēl ciešāk.

Veiksmīgākajā gadījumā urbšanas radītā berze būs pietiekama, lai skrūve jau urbšanas laikā sāktu skrūvēties āra. Ja skrūve izskrūvējas pietiekami, varat mēģināt to izskrūvēt ar knaiblēm.

Jums jāpārliecinās, ka lietojat skrūves izmēram atbilstoša izmēra urbi. Skrūvju izskrūvēšanas komplektā ir iekļauta tabula, kurā norādīts katra urbja izmēram atbilstošais skrūves izmērs. Lietojot pārāk liela izmēra urbi pastāv risks sabojāt vītni. Ja izurbtais caurums būs par mazu, tad būsiet spiest lietot vājāku izskrūvēšanas uzgali, kas var būt nepietiekami izturīgs operācijas veikšanai.

3.     Solis

Ievietojiet atbilstošā izmēra izskrūvēšanas uzgali urbumā. Atkarībā no tā kāda tipa izskrūvēšanas komplektu jūs lietojat uzgalim katrs gals būs atšķirīgs. Vienā gals būs konisks un ar kreiso vītņojumu, bet otrā gala būs T veida rokturis vai seškanšu galviņa. Ņemot vērā, ka uzgalim ir kreisā vītne, tas jāskrūvē urbumā pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Tādēļ, ka vītņotā daļa ir koniska pirms griešanas  uzsākšanas ieteicams uzgalim viegli uzsist ar āmuru, lai atvieglotu ieskrūvēšanas uzsākšanu.

4.     Solis

Tagad varat uzsākt skrūves izņemšanu. Koniskais uzgalis ieķīlēsies urbumā un sāks griezt iestrēgušo skrūvi.

Turpiniet griezt izskrūvētāju pretēji pulksteņa virzienam līdz skrūve ir pilnībā izskrūvēta no sava urbuma.

Nedariet šo darbu steigā, citādi jūs riskējat sabojāt skrūvi un vēl vairāk apgrūtināt tās izņemšanu.  Jūs varat pat nejauši bojāt detaļu no kuras skrūvi vēlaties izskrūvēt. Ieteicams šo darbu veikt ar lielu uzmanību lietojot izskrūvēšanas iekārtu ar minimālo nepieciešamo spēku. Izskrūvēšanas uzgaļi ir veidoti no rūdīta tērauda, tādēļ ja uzgalis nolūzīs, to būs ļoti grūti izurbt.

5.     Solis

Pēc skrūves izņemšanas notīriet visas metāla skaidas un putekļus no dotās detaļas. Urbšanas un izskrūvēšanas laikā neizbēgami rodas metāla skaidas un smalkas daļiņas. Pirms jaunās skrūves ieskrūvēšanas pārliecinieties, ka visas skaidas un daļiņas ir notīrītas. To visvieglāk izdarīt lietojot saspiestu gaisu vai magnētu.

Pielietojot aprakstīto metodi jūs varat lietot atbrīvojošo šķidrumu aerosolus. Šāda veida līdzekļi lieliski atvieglo iestrēgušu skrūvju izskrūvēšanu.

2.    Metode: Metināšana

1.     Solis

Ar punktsiti un āmuru atzīmējiet nolauztās skrūves centru.

2.     Solis

Tad izurbiet caurumu šajā punktā. Lietojiet urbi, kura diametrs ir apmēram ceturtā daļa no skrūves diametra. Šī metode paredzēta skrūvēm, kuras ir stipri ierūsējušas. Šādas skrūves nav iespējams izņemt lietojot izskrūvēšanas instrumentus. Līdz ar to nav jāuztraucas par skrūves pievilkšanos lietojot parastos, labā griešanās virziena urbjus.

3.     Solis

Tagad uzskrūvējiet uzgriezni uz atlikušās skrūves daļas, kas palikusi detaļas ārpusē. Uzskrūvējiet uzgriezni līdz galam, tomēr nepievelciet to. Pagrieziet to atpakaļ par pusi apgrieziena. Starp uzgriezni un virsmu kurā skrūve ir ieskrūvēta nepieciešama neliela sprauga.

4.     Solis

Tagad jums jāpiemetina uzgrieznis pie skrūves. Tas neaizņems daudz laika, bet jums to nevajadzētu uzņemties, ja neesat iepriekš metinājis. Šādā gadījumā uzticiet metināšanu pieredzējušākam metinātājam vai patrenējieties uz mazāk nozīmīgām detaļām.

Jums jābūt īpaši piesardzīgam, ja virsma, kurā skrūve ir ieskrūvēta var izkust un savienoties ar skrūvi vai uzgriezni. Šī iemesla dēļ metode ir īpaši ērta alumīnija detaļās iestrēgušu skrūvju izņemšanai, jo alumīnijs ar tēraudu nesametinās.

5.     Solis

Tagad skrūvi var izskrūvēt. Tiklīdz metinājums ir atdzisis, uzgrieznis ir kļuvis par skrūves jauno galvu un skrūvi var izskrūvēt lietojot atbilstošu atslēgu.

Metinājums, lai arī izturīgs, nav nesalaužams. Skrūvēm, kuras ir īpaši stipri ierūsējušas procedūru var nākties atkārtot vairākas reizes.

Cenšaties pārraut rūsas savienojumu viegli pagriežot skrūvi turp un atpakaļ. Kad skrūve sāk kustēties, turpiniet pielietot abus kustības virzienus, tomēr vairāk atskrūvēšanas virzienā, lai pamazām to izskrūvētu.

Ja nevēlaties pielietot pūles izmantojot kādu no iepriekš aprakstītajām metodēm, WD-40 piedāvā Specialist Penetrant Spray, kas izstrādāts nolūzušu un ierūsējušu skrūvju atbrīvošanai. Kā jau citi WD-40 produkti, tas ir viegli lietojams.

Vairāk par WD-40 produktiem lasiet šeit.