By khaligo – stock.adobe.com

Pretrūsas līdzeklis ir svarīgs, ja runājam par velo saglabāšanu “labā formā”, jo tikai regulāra kopšana nodrošinās velo garāku dzīvi un novērsīs daudzas tehniskas ķibeles. Ja jau reiz esi iegādājies velosipēdu, tad no tā ir jāgūst arī maksimāls prieks.

Ir brīži, kad velo ir jāved uz servisu, taču daudz ko vari paveikt pats. Tikai jāzina pareizās tehnikas un palīglīdzekļi, kas var noderēt, un pretrūsas līdzeklis ir viens no tiem.

Seko mūsu padomiem un ķeries klāt velosipēda kopšanai.

1.     solis – nomazgā velosipēdu

Pretrūsas līdzeklis tiks izmantots vēlāk, jāatceras, ka pirmais solis faktiski visu tehnisko līdzekļu kopšanā ir mazgāšana. Regulāra tīrīšana pagarinās velo mūžu un ļaus tam darboties bez ķibelēm. Velo mazgāšanai Tev būs vajadzīgs mazgāšanas līdzeklis, sūklis, veca zobu birste un dvielis vai lupata. Šie priekšmeti palīdzēs nomazgāt netīrumus no velo sēdekļa, bremzēm, pedāļiem, ķēdes un rāmja. Nav nepieciešams izmantot daudz ūdens, jo vajag tikai viegli noskalot netīrās putas pēc mazgāšanas. Vēlams noņemt arī sēdekli, notīrīt vietas, kur grūtāk piekļūt un pirms pielikšanas, ieeļļot to ar speciālu velo smēri vai eļļu.

2.     sols – pārbaudi bremzes

Bremzes ir viena no velosipēda svarīgākajām detaļām. Tāpēc svarīgi pārliecināties, vai tās ir labā tehniskā stāvoklī un kārtīgi noregulētas. Jo bremžu problēmas var radīt nopietnus ievainojumus, ja ar velo kritīsi.

Apskati sāc ar bremžu klučiem, mazu, gumijotu taisnstūrveida detaļu, kas piekļaujas diskam vai riteņa apmalei. Vari ņemt talkā lukturīti, lai kārtīgi izpētītu bremžu klučus, ja tām ir lielas lietojuma pazīmes vai citi defekti, labāk nomainīt. Svarīgi, lai uz tiem nekrātos netīrumi un eļļa, netīras bremzes ātrāk nodilst.

3.     solis – pārbaudi riteņus

Riteņu diski nodrošina velo stabilitāti un notur riepu vietā. Lai tos pārbaudītu, apgāz riteni otrādi un pagriez pedāļus tukšgaitā.  Abiem riteņiem jāgriežas bez taisni, bez ļodzīšanās. Sliktākajā gadījumā tos vajadzētu mainīt.

4.     solis – nostiprini uzgriežņus un skrūves

Pārbaudi visas velo skrūves un uzgriežņus, vai nekas nav atskrūvējies vai vaļīgs. Svarīgi skrūves arī nepievilkt pārāk cieši, lai tās nesabojātu.

5.     solis – pārbaudi piedziņu

Ar piedziņu saprotam bremzes, pedāļus, ātruma pārslēdzēju. Iegriez priekšējo riteni līdzīgi kā aprakstījām 3. solī, pārslēdz visus ātrumus, vai tie darbojas bez aizķeršanās. Tad pārbaudi ķēdi, ķēdes gredzenus un visu pārējo. Ja ķēde liekas pārāk izdilusi, to labāk nomainīt, jo tā var radīt problēmas citām “piedziņas” detaļām.

Pretrūsas līdzeklis velosipēda kopšanā

6.     solis – pretrūsas līdzeklis eļļošanai

Šis ir pēdējais un svarīgākais solis velo kopšanā. Pietiekama eļļošana ir galvenais, lai velo detaļas darbotos bez aizķeršanās, īpaši jau “piedziņas” detaļas. Svarīgi ir velo aizsargāt arī no korozijas un rūsas. Lielisks pretrūsas līdzeklis, kas vienlaicīgi arī eļļo, ir WD-40.

Uzklāj WD-40 uz ķēdes, kamēr griez pedāļus pretēji pulksteņrādītāja virzienam, un tas darbosies arī kā pretrūsas līdzeklis. Par to, kā vislabāk eļļot velosipēda ķēdi, lasi kādā no mūsu iepriekšējiem blogiem.

Ieeļļo arī pārējās detaļas, taču lieko eļļu noslauki.  Vēl svarīgi atcerēties – pirms apstrādā velo ar WD-40 pretrūsas līdzekli, pārliecinies, vai tur jau nav rūsas pazīmju. Tās tad jānoberž ar kādu saudzīgu drāšu birsti. Ja kādas detaļas pārāk sarūsējušas, tās jānomaina

Tagad Tavs velo ir gatavs lietošanai – sēdies virsū un dodies piedzīvojumos!

Apskati īsu video, kā apstrādāt velo ar WD-40: https://www.youtube-nocookie.com/embed/S7Jc_cnJ5Xg