Esat iztērējis diezgan daudz līdzekļus sava velosipēda iegādei, tādēļ jums vajadzētu ‘’izspiest’’ visu tīro un svētlaimīgo prieku, ko no tā varat gūt. Veicot regulāru apkopi, jūs varēsit saglabāt velosipēdu vislabākajā formā kā arī vienmērīgi un netraucēti pārvietoties. Ja velosipēdu apkopi veicat pats, jūs varat ietaupīt ievērojamu summu izmaksu ziņā. Tā arīdzan ir nenovērtējama prasme un tā var noderēt jebkurā brīdī. Pašam veikt velosipēda apkopi nav nemaz tik sarežģīti. Nepieciešamas tikai dažas tehniskas zināšanas par veicamajām darbībām un jums bez maksas būs labi apkopts velosipēds. Esam apkopojuši pa soļiem visas veicamās darbības, lai jūs paša spēkiem varētu apkopt savu velosipēdu un uzturēt to izcilā formā. Šeit būs atrodami arī papildus padomi, ja ir nepieciešama korozijas novēršana velosipēdam.

Pirmais solis – notīriet savu velosipēdu

Pirmais velosipēda apkopes procesa solis ir rūpīga velosipēda tīrīšana. Regulāra velosipēda tīrīšana pagarinās tā kalpošanas laiku un ļaus tam darboties bez aizķeršanās. Velosipēda tīrīšanai jums ir nepieciešams bioloģiski noārdāms tīrīšanas līdzeklis, sūklis, veca zobu suka un dvielis. Ar šo visu ir iespējams notīrīt sākot no sēdekļiem, bremzēm, pedāļiem, pārslēdzējiem, kasetei, līdz pat ķēdei gredzeniem un rāmim. Nav nepieciešams liels ūdens daudzums, pietiek ar apsmidzināšanu, jo viss, kas jums nepieciešams – jānoskalo pēc velosipēda tīrīšanas palikušās ziepju atliekas. Neaizmirstiet pirms tīrīšanas noņemt velosipēda sēdekli, lai to rūpīgi notīrītu. Pirms uzstādīšanas atpakaļ noteikti apstrādājiet to nedaudz ar speciālu smērvielu.

Otrais solis – pārbaudiet bremzes

Viena no vissvarīgākajām velosipēda detaļām ir bremzes. Ir svarīgi pārliecināties, ka tās ir labā darba stāvoklī un ir arī atbilstoši noregulētas. Kārtīgi nenoregulētas bremzes var novest pie tā, ka tiek zaudēta kontrole pār to un tas var izraisīt nopietnus ievainojumus. Ir svarīgi bieži pārbaudīt bremzes un uzturēt tās, lai velosipēds darbotos vienmērīgi.

Sāciet ar bremžu kluču pārbaudi – tie ir nelieli gumijoti taisnstūrveida elementi, kas berzē pret riteņa malu vai disku. Bremžu kluči laika gaitā mēdz nodilt to pārmērīgas izmantošanas dēļ un ir jāmaina. Lai pārbaudītu bremžu kluču stāvokli, varat izmantot lukturīti un ja tiem ir pārmērīga nodiluma pazīmes, labāk tos nomainīt. Bremžu klučus var noregulēt, pievelkot regulēšanas skrūves. Ja vēlaties pārvietot bremžu klučus tuvāk diskam, pievelciet skrūves un otrādi.

Ir svarīgi, lai bremzēšanas virsma un bremžu kluči būtu tīri no eļļas un netīrumiem. Netīri bremžu kluči mēdz ātrāk nolietot bremzēšanas virsmu, kā arī nolietoties paši.

Trešais solis – pārbaudiet riteņus

Diski nodrošina stabilitāti velosipēdam un notur vietā riepas. Pareizi noregulēti riteņi nodrošina pastāvīgu kontaktu starp segumu un riepām.

Lai pārbaudītu riteņus, pēc velosipēda pacelšanas pagrieziet tos. Abiem riteņiem vajadzētu griezties vienmērīgi un bez aizķeres. Ja ir kustīgs spieķis, to var pieregulēt izmantojot spieķa uzgriežņu atslēgu. Ja riteņi ir pārmērīgi bojāti tad ir jāapsver iespēja par jaunu iegādi.

Ceturtais solis – pievelciet skrūves un uzgriežņus

Veicot velosipēda apkopi, pārbaudiet visus velosipēda uzgriežņus un skrūves. Pārliecinieties, ka neviens no tiem nav vaļīgs. Pievelkot skrūves, pārliecinieties, ka tās nepievelkat pārāk cieši, jo tas var sabojāt velosipēdu un ietekmēt pašu braukšanu.

Piektais solis – pārbaudiet piedziņu

Velosipēda piedziņā ietilpst ķēde, pedāļi, pārslēdzējs un riteņu kasete. Vilcējspēks rodas, kad jūsu kājas izdara spiedienu uz pedāļiem un tālāk tie nodod spēku uz aizmugurējo riteni. Tas ir tas, kas virza velosipēdu uz priekšu. Lai nodrošinātu nevainojamu braukšanas pieredzi, ir nepieciešams, lai šis piedziņas mehānisms darbotos nevainojami.

Paceliet aizmugurējo riteni un lieciet tam griezties, tāpat kā jūs darījāt trešajā solī, vienlaikus pārbaudot riteņus. Šoreiz pārslēdziet visus pārnesumus un pārbaudiet, vai tas ir viegli izdarāms un nav nekādas aizķeres. Pēc tam pārbaudiet, vai ķēdes gredzeni, ķēde, kasete un pārslēdzējs nav pārmērīgi nodiluši, nav radušies iespiedumi, nav trūkstoši zobi, skrāpējumi utt. Ja ķēde šķiet pārāk nolietojusies, labāk to nomainīt, jo tā var sabojāt citas piedziņas daļas.

Sestais solis – korozijas novēršana un velosipēda ieeļļošana 

Šis ir pēdējais un vissvarīgākais velosipēdu apkopes solis. Eļļošana ir gludas un netraucētas braukšanas atslēga, bet tikpat svarīgi ir izmantot smērvielu, kas ne tikai eļļo velosipēda detaļas, bet ir arī izturīga pret koroziju. Velosipēda, it īpaši piedziņas, eļļošana ir būtiska, lai tas vienmērīgi darbotos bez jebkādām problēmām. Tas arī palīdz novērst netīrumu un aplikuma uzkrāšanos uz velosipēda, kas var ietekmē tā darbību. Ja ir nepieciešama korozijas novēršana un papildus ieeļļošana tad lielisks palīgs būs WD-40 smērviela / aerosols.

Uzklājot WD-40 smērvielu ķēdei, griežot pedāļus pretēji pulksteņrādītāja virzienam, tas darbosies kā korozijas novēršanas līdzeklis. Ieeļļojiet arī pārslēdzēju, trosītes un bremžu sviras. Neaizmirstiet vienmēr notīrīt lieko smērvielas daudzumu. Pirms velosipēda apstrādes ar WD-40 korozijas novēršanas aerosol, pārliecinieties, ka esat atbrīvojies no tur jau esošās rūsas. Jūs to varat noberzt, izmantojot tērauda vilnu. Ja dažas detaļas ir pārāk korozijas skartas, tad ir jāapsver iespēja par detaļu nomaiņu.

Jūsu velosipēds tagad ir gatavs braucienam un iepriekš minētie padomi nodrošinās, ka braukšana būs bez raizēm.

Šeit variet atrast mazu ieskatu par to, kā WD-40 var palīdzēt velosipēda apkopē .

Vairāk par WD-40 produktiem lasiet šeit.