Penetrant tipa smērvielas ir ar izteikti zemu viskozitāti, pielietojamas sarūsējušu uzgriežņu, skrūvju un citu mehānisko daļu atbrīvošanai. Lielākā daļa šo smērvielu satur zemas viskozitātes šķīdinātāju, vai citu gaistošu materiālu. Līdzeklis dziļi iekļūst metāla šķiedrās un uzklāj uz tām eļļas slāni (uz šķīdinātāja bāzes), kas izspiež ūdeni un nodrošina aizsargslāni pret atkārtotu mitruma iedarbību. Penetrant tipa eļļas kalpo arī kā līdzeklis daļu tīrīšanai vai korozijas aizkavēšanai.

Penetrant tipa smērvielu uzdevumi

Galvenais šo smērvielu uzdevums ir atbrīvot daļas, kas ir sarūsējušas, ieķīlējušās vai laika gaitā sasalušas. Līdzekļa zemā viskozitāte ļauj tam dziļi iekļūt pat visneaizsniedzamākajās plaisās, rievās un šķiedrās. Penetrant tipa eļļas ierasts sastāv no smērvielas un šķīdinātāja maisījuma. Šķīdinātājs padara smērvielu šķidrāku, samazinot tā viskozitāti, vienlaicīgi palielinot tā izplešanās spējas.

Ieeļļošana

Būtiski zināt, ka penetrant tipa līdzekļi eļļošanas funkciju pilda vien īsu laika sprīdi. Atbilstoši līdzekļa ķīmiskajam sastāvam, tā izplešanās spēja ir augsta, jo tas satur ātri gaistošo šķīdinātāju. Pēc tā iztvaikošanas atlikušais sastāvs ātri piesārņojas ar piemaisījumiem. Šī iemesla dēļ, lai uzlabotu produkta ilgdarbību, penetrant tipa smērvielām pievieno dažādas piedevas.

Tīrīšana

Penetrant tipa smērvielas ir ļoti efektīvs tīrīšanas līdzeklis. Pateicoties līdzekļa sastāvā esošajam šķīdinātājam, to ar panākumiem var izmantot darvas, eļļas vai līmes noņemšanai. Tiklīdz līdzeklis būs paveicis savu darbu, tā nosēdumus varēs viegli noslaucīt, izmantojot salveti, drānu vai citu materiālu.

Aizsardzība pret rūsu

Pieejamas arī penetrant tipa smērvielas, kas izmantojamas aizsardzībai pret rūsas rašanos. Lielākā daļa šo līdzekļu spēj izkliedēt ūdeni, kā rezultātā aizsargājot materiālu pret oksidēšanos. Dažas smērvielas izkliedē visu ūdeni vietās, kur tie tiek uzklāti. Savukārt citas atstāj smalku, elektrību nevadošu virsslāni. Vēl citi līdzekļi tiek izkliedēti izmantojot korozijas aizkavētāju, kā rezultātā veidojas pasivācijas slānis, kas aizsargā pret rūsas rašanos.

Veidi

Eļļas

Šī tipa eļļas nav emulģējamas. Tās tiek izmantotas mehanizētiem procesiem, to neatšķaidītā veidā. Tās ir veidotas no degvielas vai minerāleļļām un ierasts satur arī polārās piedevas kā augu eļļas, taukus, esteri, vai augsta spiediena piedevas kā sēru, hloru, vai fosforu.

Emulsijas / Ūdenī šķīstoši šķidrumi

Penetrant tipa līdzekļi, kuri klasificējami kā emulsijas vai ūdenī šķīstoši šķidrumi.

Emulsijas vai ūdenī šķīstošu penetrant tipa līdzekļu atšķaidījuma līmenis ir salīdzinoši augstāks, un starp tiem ietilpst šķidrumu klase, ko apzīmē ar lielu ūdens saturu šķidrumiem (“HWCF”). Emulsija rodas Šķidrumam, kas satur šķīstošu eļļu, pievienojot ūdeni. Šīs eļļas pirms lietošanas tiek atšķaidītas, un to koncentrācijas līmenis ierasts nepārsniedz 10%.

Pussintētiskie un sintētiskie šķidrumi

Pussintētiskās un sintētiskās penetrant tipa smērvielas ierasts tiek veidotas no sintētiskiem polimēriem kā poliglikols, diesters, esters, silikons, hlorfluorogļūdeņraži (CFC), kam pievienots ūdens un sintētiskā šķīduma maisījums. Sintētiskie šķīdumi ir plaši zināmi ar savu augsto ugunsdrošību, kā arī augsto cenu.

Piedevas

Augstspiediena piedevas

Augstspiediena piedevu pievienošanas mērķis ir nodrošināt smērvielas īpašas un izturību augstspiediena metāla mehānismos. Šīs piedevas iekļauj tādus ķīmiskos reaģentus kā fosfors, sērs, vai hlora savienojumus. Šie maisījumi ir ķīmiski nestabili, tāpēc augsta spiediena vidē, un saskarē ar mehānisma metāla daļām tie izveido nepieciešamo aizsargslāni. Aizsargslānis ir plāns, un sastāv no metāla hlorīdiem, sulfīdiem vai fosfīdiem, kas novērš jebkādu saķeri, pilnībā izskaužot kontaktu starp metāliskajām daļām.

Korozijas aizkavētāji

Šo piedevu mērķis ir aizkavēt korozijas rašanos. Ideālā gadījumā šī īpašība tiek panākta arī pie zemas piedevas koncentrācijas. Piedeva ierasts piekļaujas pie materiāla elektrostatisku spēku ietekmē starp apstrādājamo materiālu un līdzekļa molekulām, vai arī izveidojot pasīvas dabas aizsargslāni.

Mikro izkliedētājs

Mikro izkliedētāju mērķis ir pilnībā aptvert šķidrās un cietās daļiņas, piemēram, grafītu, bora nitrīdu, molibdēna disulfīdu vai politetrafluoretilēnu (PTFE). Visbiežāk eļļošanu nodrošina izkliedētāji, kad sākotnējais līdzeklis vai šķīdinātājs ir iztvaikojis.

Izvēlies piemērotāko penetrant tipa smērvielu

Piemērotākās penetrant tipa smērvielas izvēlē nepieciešams apdomāt līdzekļa īpašības un tehniskos raksturlielumus.

Uzliesmošanas temperatūra

Uzliesmošanas temperatūra ir zemākā temperatūra kurā penetrant tipa smērviela iztvaiko, samaisās ar gaisu, un izveido ugunsnedrošu koncentrāciju. Ierasts, penetrant tipa eļļas ir ātri gaistošas, kamdēļ to uzliesmošanas temperatūra ir zema. Šis faktors ir īpaši svarīgs strādājot ar elektriskām ierīcēm, vai iekārtām ar augstu darba temperatūru. Salīdzinājumā ar straight tipa eļļām, sintētisko un HWCF-tipa līdzekļu uzliesmošanas temperatūra ir augstāka.

Darba temperatūra

Darba temperatūra ir temperatūras diapazons, kurā produkts spēj demonstrēt savas īpašības.

Dielektriskā izturība

Dielektriskā izturība norāda līmeni cik augstu elektrisko strāvu līdzeklis var izturēt, pirms tas sāk sadalīties. Līdzekļi ar augstu dielektrisko izturību tiek plaši izmantoti situācijās, kur paredzamas augstas elektriskās strāvas, piemēram, telekomunikācijā vai elektropārvadē.

Iezīmes

Ūdens atgrūšana

Penetrant tipa smērvielas ar ūdens pārvietošanas iezīmēm var izkliedēt ūdeni no virsmas. Līdzekļi ar zemāku virsmas enerģiju kā ūdenim pakļūs zem ūdens vai mitruma, tādējādi atgrūžot to no apstrādātās virsmas.

Neputojošos / maz putojošs

Neputojošu vai maz putojošu penetrant tipa smērvielu izmantošana ļaus jums izvairīties no putu rašanās, vai arī radīs tās mazā apjomā. Šīs ir īpašības, kuras līdzekļiem piešķir piedevas. Putošana var izrādīties ārkārtīgi nevēlama situācijās, kurās līdzekli izmanto kā dzesēšanas šķidrumu vai pie slīpēšanas darbiem.

WD-40 Specialist Penetrant Spray ir lieliska, dažādu pielietojumu penetrant tipa smērviela, kuras sastāvā atrodas arī vielas, kas specifiski paredzētas sarūsējušu metāla detaļu atbrīvošanai.

Vairāk par WD-40 Specialist Penetrant lasiet šeit.