Ieteikumi un padomi, lai uzturētu savu velosipēdu nevainojamā stāvoklī

Ja jums patīk braukt ar velosipēdu, jūs ziniet, cik būtiski ir to uzturēt labā stāvoklī lai maksimāli izbaudītu braucienu. Lai brauciens ritētu gludi, velosipēds jāuztur tīrs un regulāri jāveic tā ķēdes apkope.

No regulāras mazgāšanas līdz riepu spiediena pārbaudei, velosipēda kopšana nav sevišķi sarežģīts uzdevums. Tomēr, ja jautāsiet, kas ir būtiskākais velosipēda mezgls par kuru būtu īpaši jārūpējas, tad viennozīmīgi tā ir piedziņas ķēde.

Velosipēda ķēde ir iespējams tā svarīgākais mezgls. Tā sastāv no vairākiem simtiem detaļu:  posmu plāksnītēm, rullīšiem, tapām. Tajā ir kustīgie savienojumi, kuri nodrošina vienmērīgu  jūsu velosipēda gaitu, ja ķēde tiek atbilstoši kopta. Tieši tādēļ nepieciešams rūpēties par velosipēda ķēdes stāvokli, lai tā varētu veikt savu darbu uzticami un vienmērīgi. Pamatā tas nozīmē ķēdes tīrīšanu un eļļošanu. Šeit arī daži soļi kurus variet pielietot veicot sava velosipēda apkopes darbus.

1.    Ātra un viegla velosipēda ķēdes tīrīšana

Velosipēda ķēde ir tieši pakļauta putekļu, dubļu, smilšu un ūdens ietekmei, šeit aprakstīts viegls veids kā to apkopt:

Novietojiet savu velosipēdu tā lai aizmugurējais ritenis varētu brīvi rotēt. Paņemiet lupatiņu un vairākkārt to pārlokiet. Bagātīgi uzsmidziniet uz tās tīrīšanas līdzekli. Aplokiet šo lupatiņu ap ķēdes apakšējo daļu un turiet to šajā vietā ar kreiso roku. Tai pašā laikā ar labo roku grieziet pedāļus atpakaļgaitā. Turot lupatiņu cieši ap ķēdi tiks nodrošināta ciešāk pielipušo netīrumu notīrīšana, tomēr neturiet to tik cieši, ka ķēde nevar slīdēt caur lupatiņu.

Pārmaiņus pielietojiet spiedienu uz ķēdes sāniem un virsējās un apakšējās puses. Pa laikam noņemiet lupatiņu un nomainiet tīrīšanas virsmu pret tīro drānas daļu. Turpiniet šo procesu līdz sasniedziet vēlamo tīrības pakāpi, tomēr šī procedūra nespēs nodrošināt pilnīgu ķēde iekšējās daļas tīrību.

Ja vēlaties pilnībā notīrīt savi ķēdi, tad nepieciešams lietot tam īpaši paredzētu ķēdes tīrīšanas instrumentu. Tas tiek piepildīts ar šķidru tīrīšanas līdzekli un ķēde pārvietojas caur to kamēr tiek griezti pedāļi. Instrumentā iestrādātās sukas un tīrīšanas līdzeklis notīra visus pielipušos netīrumus un vecās smērvielas paliekas. Kad ķēde ir notīrīta, noslaukiet to un ļaujiet tai nožūt.

2.    Kārtīgi saeļļojiet ķēdi

Rūpēties par to, lai ķēde vienmēr būtu labi ieeļļota ir atslēga tās funkcionalitātei un ilgmūžībai. Ja ķēde netiek regulāri eļļota, tās kustīgums būs ierobežots un braukšana nebūs plūstoša. Lai saeļļotu ķēdi, ieslēdziet pārslēdzējus vidējā pārnesumā un vienmērīgi uzsmidziniet smērvielu uz visas ķēdes virsmas. Šim darbam piemērotākā smērviela ir ūdens bāzes velosipēdu ķēžu eļļa, jo tā ne tikai nodrošina ķēdes eļļošanu, bet arī to ilgstoši aizsargā pret koroziju. Rūsa būtiski samazina velosipēda ķēdes mūžu, tādēļ ir lietderīgi iegādāties smērvielu, kas spēj ķēdi aizsargāt.

Velosipēda ķēdes eļļas izvēles iespējas ir plašas. Jūs varat lietot WD-40 universālo eļļu, tā ir uz ūdens bāzes veidota smērviela, kas nodrošinās atbilstošu velosipēda ķēdes eļļošanu. Jau gadiem ilgi tā ir populārākā velosipēdistu izvēlē sava velosipēda ķēdes apkopei. WD-40 ir lieliska ūdens bāzes velosipēdu ķēžu eļļa un ne tikai teicami eļļos ķēdi, bet arī aizsargās to rūsēšanas. Tā arī samazinās putekļu un citu netīrumu pielipšanu. Tā ir noturīga un spēs ilgstoši nodrošināt ķēdes optimālu darbību un patīkamu braucienu.

3.    Reizēm kaut kas ir labāk nekā nekas.

Ir daudz tādu velosipēdistu, kas mēnešiem vai pat gadiem netīra un neeļļo savu velosipēdu ķēdes, vai nu tādēļ, ka nav informēti par šīs apkopes nozīmīgumu, vai nespēj atrast tam laiku. Iespējams viņi baidās no tā ka nespēs šo darbu veikt pienācīgi, tādēļ nedara to vispār.

Protams, vienmēr ir labāk vispirms notīrīt un pēc tam saeļļot ķēdi, bet ja jūsu draugi jūs jau nepacietīgi gaida, bet jūsu velosipēda ķēde ir netīra un čīkst, labāk ir to ātri apstrādāt ar WD-40, nekā atstāt sausu. Tātad, lai arī zināms, ka vislabāk ir ķēdi rūpīgi notīrīt un tad saeļļot, ātra virspusēja notīrīšana un saeļļošana vienmēr būs labāk, nekā vispār netīrīt un neeļļot ķēdi.

4.    Periodiski pārbaudiet velosipēda ķēdes tehnisko stāvokli.

Rullīši un citi velosipēda ķēdes komponenti ir nepārtrauktā kustībā, līdz arto ir pakļauti nodilumam un arī rūsēšanas riskam. Ir svarīgi periodiski pārliecināties par ķēdes nolietošanās pazīmēm, kā arī pārbaudīt, vai ķēde nav izstiepusies. Pārlieku izdilusi un izstiepusies ķēde var bojāt zobratus un vienmēr ir labāk laicīgi nomainīt ķēdi, nevis ļaut tai sabojāt ievērojami dārgākos pārnesumu zobratus. Regulāra ķēdes pārbaude nodrošinās proaktīvu darbību jūsu velosipēda tehniskā stāvokļa uzturēšanā.

Ir būtiski rūpēties par savu velosipēdu, ja vēlaties, lai tas kalpotu ilgi. Svarīgākā un pēc apkopes prasīgākā jūsu velosipēda daļa ir ķēde. Augstāk minētie soļi palīdzēs jums uzturēt velosipēda ķēdi teicamā kārtībā un nodrošinās, ka jūsu velosipēds darbojas uzticami un vienmērīgi.

Noskatieties šo video: