www.pixabey.com

Zelta pulēšana faktiski ir svarīgākais zelta kopšanas veids, kā zeltu saglabāt spožu. Par to pastāstīsim vēlāk. Bet sākumā – par zelta veidiem, no kā tiek gatavoti juvelierizstrādājumi.  Sāksim ar krāsu, jo zeltlietas var būt dažādās krāsās.

Krāsa

Zelta juvelierizstrādājumi ne vienmēr it veidoti no tīra zelta. Tas, ko saprotam ar zeltu, parasti ir zelta un vēl kāda metāla sakausējums. Juvelierizstrādājumiem izmanto zelta un tādu metālu kā cinka, sudraba, niķeļa, vara un pallādija sakausējumu. Populārākās zelta dārglietu krāsas ir dzeltena, rozā, balta un zaļa. Taču zelta pulēšana ir svarīga visiem zelta veidiem, lai saglabātu tā spīdumu.

Dzeltenais zelts

Dzeltenais zelts rodas, ja tīru zeltu sakausē ar varu, sudrabu un cinku.

To uzskata par tīrāko no zelta juvelierizstrādājumiem. Šis zelts ir vismazāk alerģisks un, salīdzinot ar citiem zelta veidiem, šo kopt ir visvieglāk.

Baltais zelts

Baltais zelts ir zelta un platīna kombinācijas rezultāts. To var veidot arī no zelta, pallādijuma, cinka un  niķeļa. Baltais zelts ir izturīgāks, arī pret skrāpējumiem, nekā dzeltenais zelts. Tas ir arī lētāks, salīdzinot ar platīnu un dzelteno zeltu.

Rozā zelts

Rozā zelts (saukts arī par rožu zeltu) ir sudraba, zelta un vara sakausējums. Savu rozā krāsu tas iegūst no vara.  Tā kā lielu sastāva daļu veido varš, šo zelta veidu var atļauties vairāk pircēju. Turklāt tas ir izturīgāks par balto un dzelteno zeltu.

Zaļais zelts

Zaļais zelts ir sakausējums no zelta, sudraba un reizēm mazliet vara. Sudraba dēļ šis sakausējums ir mazliet zaļgans.

Tātad kura zelta krāsa ir pati populārākā?

Bija laiks, kad dzeltenais zelts bija pats iecienītākais. Taču, kad zelta cena kļuva pārāk augsta, cilvēki sāka interesēties arī par balto zeltu. Tieši tāpēc aptuveni pēdējos 30 gadus baltais zelts ir ļoti iecienīts īpaši laulību vai saderināšanās gredzeniem.

Zelta veidi un zelta pulēšana

By James Steidl – Adobestock.com

Zelta pulēšana

Zelts ir ne tikai skaists, bet arī mīksts metāls, tāpēc tam vajadzīga regulāra kopšana, tostarp zelta pulēšana. Ideālā variantā zeltlietas būtu jāpulē reizi vai divas gadā. Biežāk arī nevajag, jo tad tās var sabojāt.  Taču, ja esi uzmanīgs un rūpīgs, vari atjaunot zeltlietu spīdumu. Tālāk aprakstītas metodes, kā tikt vaļā no skrāpējumiem un aizsargāt zeltu, ja tiks izmantota zelta pulēšana.

1. metode: Zelta pulēšana

1.     solis

Ņem bļodu un piepildi to ar ūdeni. Pievieno mazliet sodas un  trauku mazgājamo līdzekli. Ieliec zeltu šķidrumā. Atstāj uz dažām minūtēm.

2.     solis

Izmanto zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, lai tīrītu zeltu. Vislabāk derēs pēc iespējas mazāka zobu birste. Galvenais ir tīrīt to saudzīgi, nevajag spiest ar spēku. Notīri arī skrāpējumus, ja tādi ir.

3.     solis

Tagad zeltlietu vajag noskalot, vislabāk ar siltu ūdeni. Raugies, lai viss ziepjūdens ir noskalots, un izstrādājums ir pilnīgi tīrs.

4.     solis

Izmanto lupatiņu un nosusini zeltlietu. Vislabāk derēs mīksta drāniņa. Izvairies no papīra dvieļiem vai salvetēm, jo pat tās var atstāt nospiedumus uz dārglietas. Var to arī uz brīdi atstāt, lai nožūst.

5.     solis

Lai pabeigtu zelta pulēšanu, noslauki zeltlietu ar juvelierizstrādājumu drāniņu. Noslauki to no visām pusēm, lai tā būtu pilnībā tīra. Ja kas vēl palicis, nopulē to vēl dažas reizes, lai panāktu lielāku spīdumu.

2. metode: Skrāpējumu mazināšana no zeltlietas

1.     solis

Zeltlietas tīrīšanai izmanto ūdeni un nedaudz saudzīga trauku mazgājamā līdzekļa. Ņem tīru un mīkstu lupatiņu un iemērc to šķidrumā. Tīri zeltlietas virsmu uzmanīgi. Noskalo to ar ūdeni un ļauj nožūt.

2.     solis

Bļodā sajauc ūdeni ar amonjaka šķīdumu attiecībā seši pret viens. Izmanto to amonjaka šķīdumu, kas ir nopērkams saimniecības preču veikalā. Pirms darbošanās ar šo šķīdumu uzvelc gumijas cimdus.

3.     solis

Tagad iegremdē zeltlietu šķidrumā un atstāj uz apmēram minūti. Ilgāk par minūti gan nevajadzētu atstāt.

4.     solis

Zelta noslaucīšanai izmanto plānu drāniņu. Pārbaudi, vai zeltlietai palikuši vēl redzami skrāpējumi. Šo procedūru vari atkārtot vairākas reizes, līdz rezultāts Tevi apmierina.

3. metode: Zelta aizsardzība

Zeltlietas nevajadzētu lietot sportisku aktivitāšu laikā, kurās jūs nosvīstat. Sviedri ir kā skābe un ar laiku var bojāt zelta izstrādājumus. Ja tomēr negribat rotaslietas noņemt, tad vismaz noslaukiet tās ar mīkstu lupatiņu pēc aktivitātes.

Valkājot zeltlietas, iesaka izvairīties no losjona lietošanas, jo tas var kaitēt rotaslietām. Tāpat arī parfīms un matu laka var ietekmēt zeltlietu izskatu.

Tā kā zelts ir mīksts metāls, tas jāvalkā uzmanīgi. Atsitot to pret citām virsmām, var gūt rotaslietas bojājumus, piemēram, skrāpējumus.

Ja gribat zeltlietas ilgi saglabāt kā jaunas, ieteicams tās nevalkāt ikdienā. Vai vismaz atbilstoši kopt un rūpēties par tām.

Viena no vienkāršākajām lietām, ko darīt ar zeltu, kas kļuvis nespodrs, ir nopūst to ar WD-40. WD-40 gan nav profesionāls zelta pulētājs, bet ļauj tam iedarboties apmēram piecas minūtes un tad noskalo ar tīru ūdeni.